Home / TÜP BEBEK / İLAÇSIZ TÜP BEBEK YÖNTEMİ

İLAÇSIZ TÜP BEBEK YÖNTEMİ

İLAÇSIZ TÜP BEBEK YÖNTEMİ:
İlaçsız tüp bebek yöntemin de yumurta gelişimi için ilaç kullanılmaz veya çok düşük dozda ilaç kullanılır.Doğal yolla gelişen yumurta takip edilir.Daha sonra yumurta toplanır ve tüp bebek tedavisine devam edilerek oluşan embriyo anne rahmine yerleştirilir.
İlaçsız tüp bebek yöntemi veya diğer adıyla hasta dostu tüp bebek tedavisinin avantajlarından bir tanesi ilaç kullanılmadığı için veya düşük doz ilaç kullanıldığı için elde edilen yumurtalar daha kaliteli olacaktır.
Bir diğer avantajı ise tedavi maliyetinin azalmasıdır. Tüp bebek tedavisinde ortalama 1000 tl- 2000 tl arası ilaç masrafı vardır.İlaçsız tüp bebek yönteminde hasta bu maliyeti ödemez yada tedavi de kullanılan ilaç maliyeti çok daha azdır.
İlaçsız tüp bebek yöntemi yumurta sayısının çok az olduğu düşük over rezervli hastalar da için daha uygun bir seçenektir. Bu hastalar yumurta sayısının çok az olduğu ve tüp bebek tedavisinde yüksek dozda ilaç da kullanılsa da az sayıda yumurta gelişecek hastalardır.
İki tip tedavi seçeneği vardır ya hastaya hiç ilaç verilmez ve doğal yumurta gelişimi takip edilir yumurta yeterli olgunluğa ulaştığında yumurta toplanır ve tüp bebek tedavisine geçilir.Tek bir yumurta ve tek bir embrio olsa da yumurta doğal yollarla geliştiğinden ve yumurta yüksek dozda ilaca maruz kalmayacağından daha kaliteli olacaktır.Doğal siklusda vücudun kendi yumurta çatlatma sistemi çalıştığı için, yumurtanın döllenmeye hazır olduğu anı belirlemek çok zordur ve gelişen yumurtanın işlem öncesi çatlama riski nedeni ile sıkı takip yapılmalıdır.
Daha çok kullandığımız yöntem ise hasta dostu tüp bebek uygulaması olarak da anılan düşük doz ilaç kullanıldığımız yöntemdir. Tüp bebek tedavisi esnasında daha düşük doz ilaç kullanılır.Yumurta gelişimi doğal gelişime yakındır.
İlaçsız tüp bebek tedavisi yada düşük dozlu (hasta dostu tüp bebek tedavisi ) tedavi için en uygun adaylar yumurta rezervi az olan hastalardır.

İlgili Makaleler

Tup Bebek Tedavisi Asamalari

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek doğal yollardan gebelik şansı olmayan ya da belli bir süre diğer tedavi yöntemlerini …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Powered by themekiller.com