Home / MAKALELER / Gebelik yaz dönemi

Gebelik yaz dönemi

YAZ DÖNEMİNDE GEBELİK

Gebelik özel bir dönemdir ancak gerekli önlemleri aldıktan sonra hayatınızda hiçbir sınırlama olmadan her şeyi güvenle yapabilirsiniz.Yapılmış olan tatil planını değiştirmenize gerek olmadan rahatlıkla tatile de gidebilirsiniz.Ancak gideceğiniz bölgede karşılaşabileceğiniz sağlık problemlerine karşı ulaşabileğiniz bir sağlık merkezinin olmasına dikkat etmeniz, kalabalık, gürültülü,aşırı sıcak bölgeler yerine daha sakin eşinize , bebeğinize ve kendinize daha fazla zaman ayırabileceğiniz gerçek anlamda tatil olacak ve sizi dinlendirebilecek çok uzun yolculukların gerekmeyeceği yakın bölgeler tercih etmelisiniz.      Normal seyreden  gebelik de rahatlıkla yolculuk yapılabilir.Uçakla seyahatte 28 haftadan sonra doktor raporu istenmektedir.Yolculuk esnasında uzun süre hareketsiz kalmamaya özen göstermeli  sık sık mola verilerek yürüyüş yapılmalı,bol sıvı alınmalıdır.Bol pamuklu ve rahat giysiler tercih edilmelidir..

Gebeliğin her döneminde yüzülebilir.Yüzme ruhsal gevşemede sağlayacağından gebelik şikayetlerini de azaltacaktır.Ancak çok sıcak ve çok soğuk sular,özellikle güneş ışığının direkt geldiği öğle saatleri değilde sabah ve akşam üzeri yüzmek daha sağlıklıdır .Deniz havuza göre daha güvenlidir.Havuzlarda  temizlik amaçlı kullanılan kimyasallar zararlı olabilir.Ancak şartlarınız elvermiyorsa temiz olduğuna inandığınız havuzlarda da yüzebilirsiniz.
Kumsal da Ya da havuz kenarında uzun süre güneş ışığına maruz kalmak doğru değildir.Güneş ışığına uzun süre maruz kalmak gebelik lekelerini artırır.

Fin hamamı,türk hamamı,sauna termal kaplıcalar gibi çok sıcak ortamlardan uzak durulmalı..Güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanılmalı, geniş kenarlı şapka, bol ve rahat elbiseler giyilmeli ağır yiyeceklerden sakınarak hafif yiyecekler tüketilmelidir.Terleme ile yoğun sıvı kaybı olduğundan bol sıvı alınmalıdır.

Tatilde su sporları ve diğer sporlar en önemli eğlence araçlarındandır ancak düşme çarpma gibi problemlere neden olacağından spor yaperken öncelik güvenlik olmalıdır. Sabah Ya da akşam saatlerinde yapılabilecek egzersizler, sahil kenarında eşinizle elele yapacağınız yürüyüşler en güzel spor olacaktır.

Sağlıklı beslenmenin en önemli kuralı sık sık ve az yemektir..Yazın her türlü yiyeceğe bol ve taze olarak rahatlıkla ulaşılabilirsiniz.İyi yıkanmış taze sebze ve meyve tüketmeli yağlı ağır yiyeceklerden kaçınılmalı terleme ile kaybedeceğiniz sıvıyı da dikkate alarak günlük en az 10 bardak su içilmelidir.Kola , hazır meyve suları gibi sıvılar yerine su ve ayran tercih edilmelidir.Sıcaklara bağlı olarak yiyecekler çok çabuk bozulduğundan yiyeceklerin taze ve temiz olduğundan emin olunmalıdır.Yatmadan en az bir saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız.Alkol ve sigara gebeliğin her döneminde bebeğiniz için zararlı olduğundan uzak durulmalıdır.

Giysi ve elbiseler bol ferah olmalı vücut terini emen pamuklu kumaşlar tercih edilmeli sık sık değiştirilmeli, duş alınmalı akşam yatmadan önce yapacağınız ılık bir banyo günün stresini sizden uzaklaştıracaktır.
Sıcak havalardan bunaldığımızda klimalar imdadımıza yetişiyor ancak ortam ısısını çok düşürmeden klimadan gelen soğuk havanın direkt üzerimize gelmemesine dikkat etmeliyiz.Tatilin amacı stresten kurtulmak ve dinlenmek olmalı yoğun ve çok aktiviteli tatil programları stresi azaltmayıp tam aksine yorgunluğunuzu artıracaktır.

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde kokulara karşı aşırı bir hassasiyet olacaktır.Sık bulantı, kusma görülebilir.Yağlı ve ağır kokulu yiyecekler, ağır parfüm kokuları şikayetlerinizi artıracaktır.Galeta , çubuk kraker Ya da bir parça kuru ekmek bulantılarızı hafifletecektir.İlk 3 aydan sonra gebeliğe bağlı şikayetler azalacaktır.
Gebelik binlerce yıldır devam eden bir süreç ve vücudumuz bu sürece rahatlıkla uyum sağlamaktadır.Yaz aylarında sıcaklardan korunarak bol sıvı alarak hayatınızın en önemli dönemenini çok rahatlıkla geçirebilir ve sorunsuz bir şekilde bebeğinize kavuşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Tup Bebek Tedavisi Asamalari

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek doğal yollardan gebelik şansı olmayan ya da belli bir süre diğer tedavi yöntemlerini …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Powered by themekiller.com